Könyvelő angol nyelvtudással, home office lehetőséggel

Munkavégzés helye: ( megye)
Jelentkezési határidő: 2021. július 30.
Várható kezdés: 2021. augusztus 03.

Elvárások a jelölttel szemben

  • BA diploma pénzügy/számvitel területen
  • legalább 1-3 év könyvelési tapasztalat
  • magabiztos angol nyelvtudás
  • SAP/Oracle vagy más vállalatirányítási rendszer ismerete

Szükséges nyelvismeretek

  • Angol - Társalgási szint

Feladatok

  • Performing month-end closing, fixing, stabilizing activities (preparing and posting MJE, running reports) to ensure recording of journal entries are meeting business deadlines and requirements
  • Performing monthly and quarterly account reconciliation review according to Baker Hughes' Policies
  • Identifying and solving backlog issues to ensure daily tasks are completed on-time
  • Providing ad hoc reports to HQ, local controllership team and other finance functions and appropriate financial data and supporting documentation to internal auditing