Embedded Developer

Munkavégzés helye: Pécs (Baranya megye)
Jelentkezési határidő: 2021. november 25.
Várható kezdés: 2021. november 26.

Az USA-ban alapított Soft Flow fő profilját kezdetben a biotechnológia és a szoftverfejlesztés alkotta. Az évek során elismert kutató-fejlesztő céggé fejlődött. Mára a Soft Flow több mint 70 tehetséges embert foglalkoztat a biotechnológia, a kutatás, az assay fejlesztés, valamint a bioanalitikai szolgáltatások területén. Sikeres stratégiai együttműködésben töltött évek után 2016-ban a dán székhelyű FOSS multinacionális vállalat megvásárolta a Soft Flow-t, mellyel új korszakot nyitott a cég történetében. A Soft Flow egy zöldmezős beruházás keretében teljesen új kutatási és fejlesztési központot épít fel Pécsett. 2019-től a Soft Flow szoftverfejlesztési szolgáltatással támogatja a dán központból működtetett analitikai műszerfejlesztést, 2020-tól pedig a hardware fejlesztés divízió is kialakításra kerül.

Elvárások a jelölttel szemben

  • BSc or MSc in software engineering or computer science
  • 2-3 years’ experience in developing embedded software with C/C++
  • Experience with distributed real-time multiprocessor systems (ARM / Cortex)

Personal skills

  • Team player attitude, knowing the difference between working in a team and working as a team
  • Ability to understand complex solutions, as our instruments and solutions are high tech and quite complex
  • Ability to see the big picture meanwhile taking care about the details
  • Ability to help teams analyze and investigate issues, explore solutions, learn and reflect
  • Experience with software development using agile and scrum methodology
  • Good communication skills
  • A good command of English and Hungarian (official project language is English)

Szükséges nyelvismeretek

  • Angol - Felsőfok, szóban és írásban

Előnyt jelent

  • Solid knowledge of C# and .Net
  • Experience with RTOS, CAN, USB and / or TCP/IP
  • Experience with implementation of algorithms, control theory
  • Knowledge of MATLAB
  • Knowledge of Agile development and Scrum
  • Practical knowledge in a visual task management tool like Azure DevOps or Jira

Feladatok

  • Develop and maintain the instrument software and software platform in C++.
  • Write code to control different HW devices, collecting data from sensors.
  • Refactor existing solution to accommodate new requirements and adapt new technologies
  • Enhance the architecture to meet the strategic goals of the product
  • Collaborate with Product Owners and domain specialists to specify the requirements
  • Design, implement, test and document the solution
  • Deliver quality software, ensure proper test coverage, optimize performance
  • Visualizing your work in a Scrum context to be able to collaborate closely with HQ